Poradnik „Dom bez Rachunków”
Zadaniem niniejszego poradnika jest pomoc projektantom, architektom i instalatorom w zakresie doboru i projektowania systemu składającego się z instalacji fotowoltaicznej, pompy ciepła oraz zasobników ciepła i ciepłej wody w domach jedno lub dwurodzinnych. Poradnik traktuje o systemach grzewczych z pompą ciepła z funkcjami ogrzewania, chłodzenia i przygotowywania ciepłej wody użytkowej oraz pompom ciepła służącym do przygotowywania ciepłej wody użytkowej w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną o mocy do 10 kWp współpracującą z siecią energetyczną (on-grid) i funkcjonującą w ramach systemu opustu.
Korzyści z zastosowania systemu modułów fotowoltaicznych oraz zasilanej elektrycznie pompy ciepła i bufora ciepła i/lub systemu magazynowania energii elektrycznej uwarunkowane są licznymi czynnikami:
– Zastosowanie systemu opustu zgodnego z aktualną ustawą OZE pozwala na budowanie „Domów bez rachunków”, w których pobrana energia na cele ogrzewania, ciepłej wody i chłodzenia oraz zużywanej pozostałej energii elektrycznej bilansuje się z produkowaną energią elektryczną z instalacji fotowoltaicznej w systemie opustu, a koszty za energię spadają do kosztów stałych za przyłącze. W tym przypadku użytkownik musi ponieść tylko stosunkowo niewielkie koszty miesięcznych opłat stałych za energię elektryczną.
– Wygaśnięcie systemu opustu w przypadku pierwszych instalacji z ustawowego okresu wsparcia wynoszącego 15 lat nastąpi w 2035r. W przypadku instalacji wykonanych po 2020r, 15-letni okres systemu opustu będzie stopniowo skracany.
– Już obecnie bardziej opłaca się wykorzystywać energię elektryczną wytworzoną samodzielnie w instalacji fotowoltaicznej niż kupować ją u dostawcy energii.
– W ostatnich latach spadły ceny instalacji fotowoltaicznych i akumulatorów do magazynowania energii. W przyszłości magazyny energii elektrycznej będą w stanie w pełni zastąpić system opustu.
Poradnik jest dostępny na stronie /dombezrachunkow.com/